понедељак, 29. децембар 2014.

ПОРОС – ОСТРВО ОЦА ЉУБАВИ



Порос је острво 50ак км од Атине, на свега 200 m од обале Пелопонеза. 



 
Брдовито је и веома плодно па је добро обрађено и густо насељено. Очуване су велике шуме борова па Порос није оголео као већина острва Грчке. Обала је разуђена, са много малих залива и плажа. Велико је око 9 километара у дужину и ширину, а највиши врх има 358 метара.
 

Највеће насеље је истоимени градић Порос на јужној страни острва. У њему живи већина од око 4.000 становника који се баве поморством и узгајањем маслина и  винове лозе. То је очуван градић са лепим старим језгром, смештен на брду на крају залива којим доминира неоклисицистичка кула са сатом.
 
На крају града на северозападу су објекти грчке морнарице. Викендом га посећују Атињани, па је много таверни, пансиона, продавница и дискотека.



Острво је било насељено још у праисторији, развило се у доба Микене. Историјски је везано за Атину. Потом је било у саставу Византије, Турака, повремено Венеције,  често изложено нападима гусара.



Порос (Богатство) је по митологији син богиње Метиде – Мудрости, која је била међу првим женама врховног бога Зевса. Када је загосподарио светом Зевс је прогутао Метиду да буде у њему и да га стално саветује шта је добро, а шта зло. Када су богови приредили велику гозбу поводом рођења Афродите Порос се напио нектара и заспао. То је искористила Пенија, богиња сиромаштва и беде која посебно бди над занатлијама и уметницима да стварају велика дела, сјединила се са њим и из те везе рођен је бог љубави – Ерос.




Љубав је, значи, унук Мудрости и син Богатства и Беде која подстиче на велика дела.



Иза насеља Синикисмос стаза пролази кроз густу борову шуму до цркве посвећене Девици Марији и Палатио са рушевинама древног храма посвећеном Посејдону. 
 



У грчкој митологији Посејдон је бог мора, земљотреса и коња. 



Када је био добре воље Посејдон би стварао нова острва и море би било мирно, а када је био лоше воље, уз помоћ свог трозупца, подстицао је земљотресе, потапања бродова и дављења. Живео је у палати на дну мора која је направљена од корала и дијаманата. Имао је много деце са много жена, како са богињама тако и са смртним женама. Једно од његове деце је и Пегаз, крилати коњ који је живео на Хеликону, месту где су обитавале музе.



Посејдонов храм је саграђен 520. године пре нове ере у дорско-јонском стилу и имао важну улогу у прошлости. У њему је нашао заштиту чувени говорник Демостен када га је прогонио Филип, македонски краљ.



У градићу је и Музеј, а лети се одржавају бесплатне школе сликања, израде мозаика и таписерија и играња. На дан 24. јуна скоковима кроз ватре слави се Свети Јован, а првих 10 дана јула су велике прославе посвећене морнарици. 



 


Сајт представљања острва http://www.poros.com.gr/today/

Приредио

Миливој Анђелковић

Нема коментара:

Постави коментар