четвртак, 11. фебруар 2016.

КЕНТАУРИ ОТЕРАЛИ БОГОВЕ

Спецес је острво на око 80 km ваздушно од Атине и на око 5 километара од обале Пелопонеза и припада Периферији Атике. Брдовито, омање са неколико малих залива са скривеним плажама



Спецес памти још праисторију, а посебно Микенску цивилизацију. Напредовао је под Византијом, Турцима и Млечанима а  назадовао такође под Турцима, и после крсташких похода и напада гусара. Остала је прича о флоти Спецеса и Хидре која се пуних осам година борила са Турцима за независност Грчке. Спецес је сада познат по узгајању винове лозе и маслине, а још више као викенд излетиште Атињана.




На острву живи близу 4.000 становника, готово сви у граду Спецесу, са добро очуваним и лепим старим језгром, уских улица Препуно је таверни, пансиона, дискотека, увек пуних гостију. Забрањена су велика моторна возила (изузев јавног превоза), али зато мотори свих врста лудују улицама. Запамћен је момак на мотору који носи кану на глави, држећи га једном руком док другом самоуверено вози.



Спецес је некада био прекривен боровима и повремено га је посећивао лично бог Посејдон. Кажу да су га богови напустили 70-тих година прошлог века када је у њему преовладала размажена атинска младеж јурећи по целу ноћ на моторима, као савремени кентаури на два точка. Остала је легенда да је последње њихово дело било то што су зачарали Дијану Фар Луис, америчку  новинарску која је ту дошла 1963, са намером да остане недељу дана, али је остала два месеца и долазила наредних седам година да би се ту удала и постала стални становник острва. Написала је и објавила много чланака и две књиге о грчкој кухињи, са рецептима,  анегдотама, историји и традицији Грчке.


Гости обилазе кућу Ласкарине Бубулине, најпознатијег становника острва. Ова вешта пословна жена своје трговачке бродове за време револиције је претворила у ратне и водила их у битке. Једина је жена у историји Грчке која је послата  адмирал, а убијена је 1825. године - од стране мушкарца – острвљанина.

Друга атракција је кућа Сотириоса Анаргироса који је, као и многи Грци, отишао у САД сиромашан и вратио се као милионер. Изградио је и луксузни хотел Посејдон и основао елитну школу са енглеском дисциплином, организовао пошумљавање  острва да замени борове посечене за огрев и јарболе. Током 1950-их, најславнији професор школе, Џон Фаулес написао је бестселер The Magus и тако поставио  Спецес у књижевни центар.
 


Атракција су и биоскопи на отвореном са „шпагети вестернима и класичним  еповима из Грчке прошлости. На отвореном су и скулптуре маштовитих животињама и виђених острвљана од Натае, познатог атинског скулптора који је направио на Спецесу викендицу. Мада има 80. година он и даље ствара од пронађених предмета као што су ланци, грабуље, алати...
 

Острво има више малих увала порубљених камењем и са ситним песком. На Агии Анаргири, највећој плажи на острву, можете пливати у великој пећини у којој су се жене и деца скривала за време рата са Турцима, док су лукави острвљани стављали бројне фесове на биљке дуж мора и тако држали нападаче на одстојању.


Запрежна кола су романтичнa и популарнa али неки коњи нису баш дресирани, поготову не за децу.



Атински Центар лети организује вечери поезије, а друге суботе у септембру острво обележава победу над Турцима ватрометом и дизањем у ваздух „турског“ брода, саграђеног за ту прилику.

 Миливој Анђелковић



Нема коментара:

Постави коментар